بنر 24
بنر 24

تفاوت های ازدواج مدرن با سنتی

راه های همسرداری به سبک مدرن کدامند؟ ازدواج مدرن یا آنچه که محققان ازدواج “خود بیانگر” می نامند برخی انتظارات موجود در زندگی مشترک را تغییر داده بخشی از توقعات سابق را حدف و بخشی دیگر را به آن افزوده است.

در همسرداری مدرن انتظار می رود همسران نه تنها نیازهای طرف مقابل را محترم بشمارند و برای نزدیک بودن و ارتباطات سالم تلاش کنند بلکه نیازهای فردی را برای رشد و تحقق شخصی تسهیل کرده و فرصت رشد مستقل فراهم کنند.

 

ازدواج در عصر جدید
ازدواج در عصر مدرن و دیجیتال با تغییرات و چالش های جدیدی روبرو شده است. در طول چند دهه گذشته ماهیت ازدواج تغییر کرده است. بسیاری از مردم اعتقادی به ازدواج به شکل مرسوم و سنتی ازدواج و مراسم مرتبط و اصول همسرداری حاکم بر آن ندارند‌. برخی انتخاب می کنند که زندگی خود را با شریکی صرفا همخانه مشترک باشند. برخی از افرادی که ازدواج می کنند تقریبا ۵۰ درصد احتمال دوام رابطه در ازدواج موفق را می دهند. حتی بسیاری از زوج های ازدواج کرده در گزارش های خود از روابط موجود اظهار نارضایتی می کنند. این مسائل و دغدغه های نو ظهور به علاوه تغییر در باورهای مردم نسبت به همسرداری مدرن، محققان روابط زناشویی را کنجکاو این موضوع کرده است که دقیقا چه متغیری تغییر کرده است؟ چه چیزی در مورد ماهیت ازدواج از دهه های پیش متحول شده است که باعث می شود افراد ازدواج را کمتر جذاب و رضایت بخش و به طور کلی کمتر پایدار جلوه دهند؟

چرایی تغییرات
بعضی از محققان سهولت در امر جدایی را یکی از دلایل فرض می کنند. سابق بر این زوجین به سختی می توانستند یا می خواستند که طلاق بگیرند. تغییر سبک زندگی و شیوه‌ نگرش آدم ها به موضوعاتی از قبیل ارزش زندگی و عمر شخصی در عصر حاضر باعث شده است افراد اصرار کمتری به تلاش برای حفظ رابطه داشته باشند. در نتیجه انتظار بیش از حد از ازدواج بدون سرمایه گذاری کافی زمانی و تلاش کافی برای حفظ ارتباط تا دستیابی به انتظارات، منجر به تزلزل پایه های زندگی مشترک می شود.

راه حل برای تغییرات
بررسی اخیر Finkel و همکاران او در دانشگاه سه راه حل ممکن را به مسئله انتظارات بالا پیشنهاد داده است. اول اینکه زوجین سعی کنند سطح انتظارات کلی خود از ماهیت و اهداف ازدواج را تعدیل و معقول و گاهی حتی کاهش بدهند. به عنوان مثال می توان خود را با این ایده که چون دوست صمیمی یا همکاران همسر بهتر می توانند برای حمایت از او و تشویق در کار کنار او باشند سازگار شد و برای حامی بودن تغییر رویه داد. دوم اینکه می توان زمان و تلاش بیشتری را به روابط اختصاص داد و با سرمایه گذاری و صرف زمان با کیفیت بیشتر کنار هم توجه شایسته تری به یکدیگر نشان داد. توجه داشته باشید استفاده از کلمه های کیفیت و حفظ فاصله مناسب نکته مهمی در پیش برد هدف رابطه سازی خواهد بود. سوم اینکه می توان یاد گرفت که باور”بیشتر تلاش ها برای من” را با بهینه سازی به “بیشتر تلاش ها برای ما” تغییر جهت داد. سپس برای اینکه چگونه از زمان و تلاش برای بهبودی در مسیر برقراری و حفظ زندگی مشترک استفاده کرد برنامه ریزی در پیش گرفت. باور به این مساله که در روابط قرار می گیرید و به یکدیگر کمک می کنید تا انتظارات دو نفره را برآورده کنید کمک زیادی به مدیریت انتظارات در همسرداری به سبک مدرن می کند. روابط بسیاری از فعالیت های کم هزینه و مداخلات طراحی شده برای افزایش کیفیت روابط زناشویی مدرن مانند مشارکت در فعالیت های جدید و هیجان انگیز را پیشنهاد داده اند.

تفاوت های میان ازدواج های مدرن و سنتی
تعریف افراد از ازدواج امروزی متفاوت از آنچه که صد سال پیش بوده است می باشد. ظهور فمینیسم و انقلاب جنسی دهه ۱۹۶۰ نقش های جنسیتی در ازدواج را بازتعریف کرد. زنان به عنوان نیروی کار وارد بازار کار شده اند و در تعداد قابل توجهی واقعیت های اقتصادی حاکم بر ازدواج را تغییر دادند. تعریف رابطه دوباره مورد بررسی قرار گرفت و زمانی فرا رسید که طلاق پذیرفته شد. همانطور که زنان می خواستند حقوق تصمیم گیری در ازدواج و وظایف مردان در برخی از مسئولیت های خانه داری مانند پرورش کودک، ازدواج های مدرن عادلانه تر شد.

1-اقتصاد ازدواج
همیشه زنان به لحاظ مالی به شوهران خود وابسته بودند که تنها فرد مزدبگیر در خانواده بود. تمام دارایی های مالی به طور انحصاری در اختیار مردی بود که پول خانوار به عنوان مسئول به او داده می شد. اگر خانواده های کم درآمد نیاز به درآمد اضافی از یک همسر کارگر داشته باشند حقوق او به شوهر منتقل می شد. در ازدواج های مدرن اکثر زنان دیگر به دلایل اقتصادی ازدواج نمی کنند؛ آن ها بیشتر تحصیل کرده اند و به دنبال حرفه ای هستند که مستقلا درآمدزایی کنند و از لحاظ مالی خودکفا شوند.

2-نقش های جنسیتی
در ازدواج های سنتی تقسیم مسئولیت ها به وضوح بر مبنای جنسیت تعیین شده است. شوهر در خارج از خانه کار می کرد و مسئولیت تامین مالی خانواده را به عهده داشت در حالی که همسر او تنها مسئول مراقبت از خانه بود. مانند خرید مایحتاج، پخت و پز، تمیز کردن و پرورش کودکان. در ازدواج های مدرن شوهر و همسر مسئولیت های خود را به اشتراک می گذارند. بعضی از زنان حتی ممکن است درآمد بیشتری نسبت به شوهران خود داشته باشند. بیشتر شوهران مدرن در مراقبت از کودکان مشارکت می کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تقسیم وظایف در خانه کلیک کنید. نبود آزادی انتخاب در ازدواج های سنتی زنان را به نقش های از پیش تعریف شده درمورد خود محدود می کرد و بدون هیچ فرصتی برای انتخاب شخصی تمام برنامه ها به او تحمیل می شد. انتظار می رفت که زنان متاهل نقش خود را به عنوان خانه دار به درستی انجام دهند و به جاه طلبی های شغلی فکر نکنند. این وضعیت ناامیدی هایی که ممکن است وجود داشته باشند را نادیده می گرفت و رویای زنان برای رشد و توسعه فردی را خفه می کرد. ازدواج های مدرن برای ترجیحات فردی تاکید بیشتر و به حقوق برابر زن و مرد معتقد هستند و زنان سهم خود را از قدرت و کنترل در تصمیم گیری خانواده می گیرند.

3-همسرداری به سبک مدرن |رابطه جنسی برابر
نقش های جنسی زوجین در ازدواج های سنتی یک خروجی جنسی امن و اجتماعی به شدت محدود شده را فراهم می کرد. انتظار می رفت که رابطه جنسی قبل از ازدواج تابو بماند و زوج ها منتظر شب عروسی خود باشند تا از لحاظ جسمی صمیمی شده و در طول ازدواج به لحاظ جسمی متعهد باقی بمانند. در زندگی مشترک مدرن، ازدواج دیگر به عنوان تنها نهاد مجاز برای رابطه جنسی شناخته نمی شود. زوج ها ممکن است انتخاب کنند که ابتدا به طور غیر رسمی زندگی کنند یا بعدا پس از سال ها زندگی مشترک تصمیم به ازدواج بگیرند.

همسرداری به سبک مدرن
امروزه بسیاری از مردم ازدواج را بیش از حد ساده می گیرند و فکر می کنند که ازدواج آسان است. علاوه بر این در برخی از کشورها مردم معتقدند که ازدواج یک امر عادی و معمول است که بی هیچ تردیدی باید آن را به انجام رساند. شیوه های مدرن همسرداری امروزه پایه های چنین ازدواج های ساده انگارانه را به چالش کشیده و زوجین را با مشکل مواجه می کند. با شناخت و آگاهی از مزایا و معایب یک تصمیم به مدیریت درستی درباره آن دست پیدا می کنید. دراینصورت ممکن است ذهن خود را تغییر دهید و ازدواج را به عنوان بخش مهمی از زندگی ببینید.

1-همسرداری به سبک مدرن |زندگی مدرن و طول عمر بیشتر
خطر مرگ و میر زوج های متاهل دو برابر کمتر از افراد مجرد است. هنگامی که شما یک فرد دوست داشتنی و یک خانواده دارید از خود مراقبت می کنید. از اینکه در معرض خطرات غیر ضروری باشید اجتناب کرده و به این دلایل زندگی سالم تری خواهید داشت. در نتیجه با مراقبت بهتر از خود بر اساس آمار، زنان و مردان متاهل زندگی سالم و طولانی تری را تجربه می کنند. آن ها مسئولیت بیشتری نسبت به همسر و فرزندان خود احساس و به احتمال زیاد به خود آسیب نمی رسانند. همچنین خطر پایین تر STD ها در زنان و مردان متاهل چشمگیر است. زوج های متاهل به دلیل داشتن رابطه جنسی با شریک زندگی و عشق، رضایت بیشتری را به دست می آورند. این باعث کاهش شانس گرفتن STD ها به دلیل ناامنی جنسی می شود. ضمن اینکه مصرف الکل کمتری را نیز نشان می دهند. مردان و زنان متاهل کمتر معتاد به الکل می شوند. به ندرت از افسردگی رنج می برند و برای رفع آن کمتر به سمت رفتارهای اسیب زا تمایل پیدا می کنند. آن ها بر این باورند که زندگی بدون نیاز به نوشیدن الکل به مراتب بیشتر رضایت بخش و خوشحال کننده خواهد بود.

2-رفتار جنسی سالمتر و تکیه به شریک زندگی
یکی دیگر از مزایای ازدواج در عصر مدرن این است که ازدواج رفتار جنسی سالم را به شرط امادگی طرفین فراهم می کند. سکس خوب به یک حس کامل از شادی و رضایت کمک می کند که بهداشت جنسی را بهتر افزایش می دهد. مطالعات نشان داده اند که زوج های متاهل از سلامت جسمی و روانی بیشتر از کسانی که ازدواج نکرده اند بهره می برند. مطمئناً به عنوان یک فرد بالغ بزرگسال می توانید از خود مراقبت کنید اما یکی از نکات خوب در مورد زندگی متاهلی این است که مجبور نیستید بار زندگی را به تنهایی به دوش بکشید. اجازه دهید همسر هر چند وقت یکبار از شما مراقبت کند. شما می توانید برای دستیابی به اهداف خلاقانه خود و سفر به تنهایی در جهان به شدت مستقل باشید اما پس از نیاز به تجربه خوشایند دونفره بودن، بچه دار شدن و اجازه دادن به همسر برای مدتی از انجام کارها به طور مستقل دست بردارید تا فرصت کسب آرامش داشته باشید.

3-اولویت دادن به همسر در مقایسه با خانواده
اگرچه لازم نیست زندگی خود را کاملاً حول محور همسر بچرخانید باید به خاطر داشته باشید که وقتی شما و همسر تصمیم به ازدواج گرفتید یعنی قرار است اولویت زندگی یکدیگر باشید. بهتر است به آن تصمیم احترام بگذارید و تمام تصمیمات مهم و اساسی خود را با در نظر گرفتن همسر و نظرخواهی از او بگیرید. مطمئن شوید که سعی می کنید بهترین را برای خود و همچنین برای فردی که با او ازدواج کرده اید انجام دهید. اگر خانواده یا دوستان با همسر شما بنا به دلایلی خوب نیستند علیه همسر موضع نگیرید؛ حتی اگر فکر می‌کنید همسر شما غیرمنطقی است. مطمئن شوید که به احساسات همسر اهمیت می دهید و تمام محبت و حمایتی که سزاوار او می باشد را ارائه می کنید. همچنین باید به حریم خصوصی همسر احترام بگذارید. اگر انتظار دارید که آن ها احساس احترام کنند تلفن، نامه‌ها، حساب ایمیل، صورت‌ حساب‌های بانکی و غیره را جست‌وجو نکنید.

4-همسرداری به سبک مدرن |اظهار دوست داشتنی بودن
گفتن “دوستت دارم” را فراموش نکنید. هرگز گمان نکنید صرف تلاش برای زندگی مشترک به شکل رفتاری برای اظهار علاقه کافی خواهد بود و شریک زندگی شما از قبل باید احساس شما را درک کند. سعی کنید حداقل یک یا دو بار در روز به همسر خود بگویید که چقدر او را دوست دارید و در انجام این کار کاهلی نکنید. به چشمان همسر نگاه کنید و طوری بگویید که واقعاً منظور شما را به صورت قلبی برساند. فقط وقتی از خانه بیرون می روید یا فقط به یک پیام متنی اکتفا نکنید. زمانی را به محبت به همسر اختصاص دهید و به شریک زندگی خود بگویید که واقعاً چقدر برای شما ارزش دارد. انجام این تلاش های کوچک برای گفتن این سه کلمه تفاوت بزرگی در رابطه شما ایجاد می کند. این کلمات را فقط به این دلیل که چیزی می خواهید یا به خاطر اینکه بعدا از دعوا جلوگیری کنید به زبان نیاورید. جملات را به این دلیل که واقعاً حس می کنید می کنید به زبان آورید. آن وقت است که بیشترین معنی را خواهد داشت و انتقال و برداشت آن نیز به درستی صورت می گیرد.

5-آغاز روز با بوسه و در آغوش گرفتن
تلاش برای محبت آمیز بودن آن هم هنگام شروع روز می تواند باعث شود تا بقیه روز نسبت به یکدیگر احساس محبت بیشتری حس کنید. ممکن است طبق عادت بخواهید با قهوه صبحگاهی و روتین های هفتگی شروع کنید اما صرف چند دقیقه در آغوش گرفتن یا بوسیدن همسر به شما کمک می کند روز را با چاشنی قوی تری آغاز کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رفتار عاشقانه با همسر کلیک کنید. اگر تمام روز همدیگر را نمی بینید این حرکت محبت آمیز می تواند تاثیری ماندگار بگذارد تا زمانی که دوباره یکدیگر را ملاقات می کنید. وقت گذاشتن برای بوسیدن شریک زندگی به مدت تنها شش ثانیه در صبح شور و اشتیاق را در رابطه شما ایجاد و زنده نگه می دارد. سرسری نباشید. عمیقا و قلبا انجام بدهید.

اشتراک گذاری